Elektronika - uradi sam
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

pc napajanje kao audio pjacivac

2 posters

Ići dole

pc napajanje kao audio pjacivac Empty pc napajanje kao audio pjacivac

Počalji  nikola pilipovic Sub Sep 06, 2014 1:13 pm

moze li neko da objasni kako od pc napajanja napraviti audio pojacivac,nejasno mi je!!!

nikola pilipovic

Broj poruka : 1
Datum upisa : 06.09.2014

Nazad na vrh Ići dole

pc napajanje kao audio pjacivac Empty Re: pc napajanje kao audio pjacivac

Počalji  Admin Ned Sep 07, 2014 8:30 am

Kada bi na PWM chip, na nozicu gde se dovodi napon za poredjenje, preko kondenzatora doveo audio signal, onda bi se izlazni napon menjao u ritmu tog signala.
Ali izlazni napon je jednosmeran, i zato je potrebno skinuti "visak" delova: izlazne ispravljacke diode, i izlazne elektrolite.
Tada ces na izlazu imati snazne impulse (ATX obicno radi na 40-50KHz) cija se sirina - odnos impuls/pauza - menja u ritmu audio signala.
Da bi od tih impulsa (visoke frekvencije 50KHz) izdvojio samo audio signal, potrebno je da stavis niskopropusni filter. Na red (serijski) treba prikljuciti induktivnost (ima filterskih torusa u napajanjima) i iza njega kondenzator ka masi (mkt ili neki kvalitetniji). Tada ces na izlazu imati samo audio signal. Ako te zanima snaga, procitaj snagu koja pise na napajanju.

Tu se javljaju dva problema.
Prvi je niska frekvencija oscilatora (sa 50KHz ne mozes ocekivati hi-fi). Povecanje frekvencije zahteva promenu i tranzistora i drajvera i transformatora...
Drugi je prilagodjenje. Zaista mozes dobiti veliku snagu, ali na zvucniku od 0,4 oma. Za zvucnik od 4 ili 8 oma treba premotati sekundar transformatora.
Prednost je sto se celo kolo napaja sa 220V, sto ima svoju kutiju, ventilator, malo kosta i moze posluziti kao pojacalo za vufer (niske frekvencije).

Sam pwm chip ima nozice za zastitu od prevelikog napona i kratkog spoja. Njih treba raspojiti sa izlaza i prikljuciti na plus ili na masu, zavisno od seme.
pc napajanje kao audio pjacivac 02433pc napajanje kao audio pjacivac Pi2
Admin
Admin
Admin

Broj poruka : 195
Datum upisa : 21.10.2008

https://elektronika.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu